VĚDECKÝ NÁZEV: Siren lacertina
- Stupeň ohrožení: Málo dotčený
- Klasifikace: Strunatci (kmen), obratlovci (podkmen), obojživelníci (třída), ocasatí (řád), surýnovití (čeleď)
- Rozšíření: Severní Amerika, východ a jihovýchod USA, Atlantská nížina
- Rozměry: délka 50 až 90 cm
- Hmotnost: méně než 1 kg
- Potrava: plži, hmyzí larvy, potěr, pulci, v nouzi vydrží dva roky bez potravy
Anatomie
Surýn se vyznačuje dlouhým štíhlým tělem, jehož délka může lehce přesáhnout i 90 cm. Podobá se tak velice úhoři. Odtud koneckonců pochází i jeho název. Surýnům zůstaly pouze maličké přední končetiny, každá se čtyřmi prsty, zadní pár nohou se vůbec nevyvinul. Barva jejich kůže bývá šedá, popelavá, hnědá či olivově zelená. Toto zbarvení jim poskytuje možnost dobře se kamuflovat, pokud nehybně leží v usazeném blátě na dně vodních ploch. Zpoza hlavy vystupují surýnům nápadné trsy vnějších rudých keříčkovitých žaber. U většiny obojživelníků obstarávají v larvální fázi dýchání právě žábry, jejichž funkci však v dospělosti přebírají plíce společně s kůží. Surýnům ovšem tento nedospělý znak zůstává. Tomuto jevu se říká neoténie. Orientaci ve vodním prostředí ulehčuje surýnům postranní čára - jeden ze smyslových orgánů.
Styl života
Surýni většinou tráví převážnou část den odpočinkem, skrývajíce se mezi porosty vodních rostlin. Když se musí hýbat, plazí se hustým bahnem či se sunou přes sediment dna. Pokud chtějí plavat, používají k tomu svůj dlouhý ocas, jímž vlnitě pohybují. Na lov vyráží až v noci. Pokud nastane období sucha, surýni se zapouzdří do bláta, čímž vznikne ochranný kokon, udržující v sobě vlhkost. Surýn takto dokáže přežít až dva roky a to dokonce bez potravy. Celkově se může dožít až patnácti let.
Rozmnožování
Surýni jsou vejcorodí gonochoristé. Samičky kladou vajíčka na jaře - v období mezi únorem a březnem. Těchto vajíček může být klidně až pět set a mláďata samotná se líhnou přibližně o dva měsíce později. Způsob oplodnění vajíček je zatím mezi vědci neznámý, neboť dospělí jedinci nejsou moc často k vidění (noční živočichové, přes den ukryti).
Zajímavosti
- Mladí surýni mají světlé pruhy vinoucí se po délce jejich boků. Tyto pruhy s přibývajícím věkem zanikají a mizí.
- Dospělí surýni mohou být občas chyceni rybáři. Při polapení se tento živočich brání a vydává podivné kviklavé zvuky.
Komentáře
Okomentovat